در گفت وگو با ایسنا تشریح شد

آخرین آمار سرطان در ایران، جزئیات مراكز جدید تشخیص سریع بیماری

آخرین آمار سرطان در ایران، جزئیات مراكز جدید تشخیص سریع بیماری

اعصاب سنج: رییس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت، ضمن عرضه آمار بروز سرطان در ایران بخصوص زنان ایرانی و سرطان های شایع در آن ها، از راه اندازی ۱۳۷شبكه ملی مراقبتی در كشور با عنوان مراكز تشخیص زودهنگام سرطان اطلاع داد.


دكتر علی قنبری مطلق در گفت گو با ایسنا، درباره میزان شیوع سرطان در ایران اظهار داشت: طبق آخرین گزارشات میزان بروز سرطان در كشور در سال ۹۳، حدود ۱۱۲هزار نفر در ایران مبتلا به سرطان هستند كه زنان كمتر از نیمی از این آمار را به خود اختصاص می دهند. احتمال بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب ۱۵۷ و ۱۳۷ مورد در ۱۰۰هزار نفر است. میزان بروز سرطان در زنان پایین تر از متوسط جهانی (۱۶۵ نفر در هر ۱۰۰هزار نفر) است. نكته قابل توجه این است كه در ایران هم همانند سایر كشورهای در حال توسعه، میزان شیوع سرطان در حال افزایش (پنج تا هفت درصد).
قنبری مطلق درباره شایع ترین سرطان ها در میان زنان اظهار داشت: سرطان پستان، دهانه رحم، روده بزرگ، معده و تیروئید از شایع ترین سرطان ها بین زنان هستند. برای مثال احتمال بروز سرطان پستان در ۳۵ مورد در هر ۱۰۰هزار نفر وجود دارد.
وی اظهار داشت: برای تشخیص و پیشگیری از بروز سرطان ها ابتدا باید اقداماتی در حوزه اطلاع رسانی عموم انجام شود؛ چون كه احتمال بروز سرطان ارتباط مهمی با شیوه و سبك زندگی و بیماری های غیرواگیر در فرد دارد. بی تحركی، چاقی و مصرف غذاهای چرب از عواملی است كه میزان بروز سرطان را بالا می برد.
قنبری مطلق درباره اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان، اظهار داشت: برای اطلاع رسانی عمومی در همین راستا یكی از اقداماتی كه ما انجام دادیم، تدوین و پخش بسته های آموزشی در شبكه های بهداشتی بوده است. یكی دیگر از اقداماتی كه در این زمینه انجام شده، برگزاری كمپین ها و پویش هایی برای افزایش آگاهی عمومی از بیماری سرطان در شهرهای مختلف بوده است.
وی اضافه كرد: یكی از اقدامات مهم وزارت بهداشت برنامه تشخیص زود هنگام سرطان های روده بزرگ، دهانه رحم و پستان است. این برنامه را به صورت آزمایشی از سال ۹۴ تا سال ۹۵ انجام داده ایم. هم اكنون این برنامه در شبكه های بهداشتی توسعه یافته است. برای مثال در زمینه سرطان پستان، زنانی كه نشانه دار هستند (عضوی از خانوده آن ها سرطان پستان داشته یا در معاینه مشكلی داشته اند)، در سطح شبكه بهداشتی شناسایی می شوند و برای ارئه خدمات به سطح دو ارائه خدمات معرفی می گردند.

قنبری مطلق افزود: برای سرطان دهانه رحم هم زنانی كه درد و خون ریزی دارند، شناسایی می شوند. حتی برای زنان بدون علامت هم تستHPV انجام می دهیم. تستHPV یك تست بسیار جدید برای شناسایی سرطان دهانه رحم است. در همین راستا وزارت بهداشت برای انجام این تست آزمایشگاه جامع HPV را دایر كرده كه با قیمت ارزان و دقت بسیار بالا این كار را انجام می دهد. كارشناسان سازمان جهانی بهداشت از این آزمایشگاه بازدید و آنرا تایید نموده اند. این تست بزودی در سطح كشور اجرا خواهد شد.

وی درباره اقدام دیگر وزرات بهداشت در زمینه تشخیص زودرس سرطان اظهار داشت: از اقدامات مهم دیگر در زمینه پیشگیری و تشخیص زودهنگام از سرطان های شایع در زنان (روده بزرگ، پستان و دهانه رحم)، ۱۳۷ شبكه ملی مراقبتی تحت عنوان مراكز تشخیص زودهنگام سرطان در سطح كشور دایر كردیم و بیمارانی كه در سطح شبكه های بهداشتی شناسایی شده اند به این مراكز فرستاده می شوند. حدود ۱۰۰ مركز از این مراكز آماده شده اند كه در حال مجهز كردن به تجهیزات سرطانی هستند. این مراكز بزودی آماده عرضه خدمت هستند.

وی در انتها اضافه كرد: برای تجهیز كردن این مراكز به دستگاه هایی مانند سونوگرافی، كولپوسكوپی، كولونوسكوپی، ماموگرافی و... نیازمند بودیم كه حدود ۵۰ دستگاه از دستگاه های ماموگرافی را دولت ژاپن به ایران اهدا كرد. مابقی دستگاه های مورد نیاز هم توسط وزارت بهداشت و خیرین تامین می گردد.
1397/07/27
18:53:56
5.0 / 5
4762
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج