یك متخصص طب سالمندی مطرح كرد؛

صدمه های روحی سالمندان تنها، وضعیت بیماری های سالمندی

صدمه های روحی سالمندان تنها، وضعیت بیماری های سالمندی

به گزارش اعصاب سنج عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: میزان شیوع افسردگی، مبتلا شدن به آلزایمر و مشكلات اسكلتی و مفصلی در زنان سالمند بیشتر است كه سبب می شود نسبت به مردان سالمند صدمه پذیرتر شوند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، پریسا طاهری، با اشاره به اینكه بیمارستان آیت آلله طالقانی در چارچوب دو كلینیك طب سالمندان آماده عرضه خدمت به سالمندان است، تصریح كرد: تعداد افراد سالمند روز به روز در حال افزایش می باشد و هم اكنون ۱۰ درصد جمعیت كشور را افراد بالای ۶۰ سال می سازند. پیشبینی می شود تا ۲۰ سال آینده این آمار به ۲۵ و یا حتی ۳۰ درصد یعنی یك نفر از هر ۴ نفر جمعیت كشور برسد. وی ادامه داد: موج جدید سالمندی كه تغییرات اپیدمیولوژیك جمعیتی را ایجاد می كند، نیازمند گسترده تر و عمیق تر كردن خدمات ویژه این گروه سنی است.
این متخصص طب سالمندی با اشاره به اینكه عموما سالمندان با مشكلات گوناگونی به مراكز درمانی رجوع می كنند، توضیح داد: داشتن مشكلات مختلف و رفتن به پزشكان مختلف سبب می شود سالمندان مجبور به مصرف داروهای زیادی شوند كه مصرف بیشتر از پنج دارو با هم هم امكان دارد باعث بروز عارضه تداخلات داوریی شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد: یكی از نكات مهم درباره سلامت سالمندان این است كه هیچگاه نباید وجود علایم غیر طبیعی را به سن سالمندان نسبت داد.
طاهری افزود: پرسیدن سوالات تكراری، گوشه گیری و پرخاشگری و یا هرگونه تغییر در رفتار و شخصیت سالمندان ارتباطی با سن ندارد؛ با اینكه سن به شكل طبیعی و بدون حضور هیچگونه بیماری می تواند محدودیت های ذخایر فیزیولوژیك را برای فرد ایجاد كند.
این متخصص طب سالمندی خاطرنشان كرد: برای مثال بیشترین میزان ضربان قلب و یا عملكرد كلیه بدون وجود هیچ گونه مشكل زمینه ای به سن ارتباط دارد، اما مطلقا وجود و بروز هیچ بیماری برای یك فرد نرمال تلقی نمی گردد و نمی توانیم بگوییم چون فردی سالمند است اختلال تمركز و توجه او طبیعی است.
طاهری با اشاره به اینكه عادی تلقی كردن بیماری برای یك فرد مسن باوری اشتباه است، اضافه كرد: الگوی تغییرات جمعیتی كه در جهت افزایش جمعیت سالمندی است هم در حال تغییر است و تعداد زنان سالمند نسبت به مردان سالمند بیشتر است.
وی افزود: از آنجایی كه زنان غالبا كمتر از مردان شاغل هستند، در سن سالمندی وابستگی مالی بیشتری دارند، همینطور میزان شیوع افسردگی، احتمال مبتلا شدن به آلزایمر و مشكلات اسكلتی و مفصلی در آنان بیشتر است كه این مسائل سبب می شود زنان سالمند نسبت به مردان سالمند صدمه پذیرتر باشند.
طاهری درباره سایر گروه های صدمه پذیر توضیح داد: سالمندانی كه تنها زندگی می كنند هم صدمه پذیر محسوب می شوند، دوری فرزندان به علت مهاجرت، ازدواج و یا تحصیل و یا از دست دادن همسر از ریسك فاكتورهایی هستند كه سبب تنها ماندن سالمندان می شوند.
وی با تاكید بر اینكه تنها زندگی كردن ریسك فاكتور مهمی برای سلامت سالمندان است، اظهار داشت: علاوه بر وضعیت روانی و جسمانی سالمندان، بُعد زندگی اجتماعی سالمندان بسیار حائز اهمیت می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه تنها توجه به یك پس از زندگی سالمندان نمی تواند مشكلات سایر ابعاد زندگی فرد را حل كند، توضیح داد: برای مثال امكان دارد فرد سالمندی به دلیل اختلال حافظه به پزشك رجوع كند، اما مشكل اصلی او اختلال در خواب و یا كمبود ویتامین ها باشد.
طاهری در ادامه بر لزوم توجه و ریشه یابی علت اصلی و زمینه ای مشكلات سالمندان تصریح كرد و اضافه كرد: امیدوارم كه همه سالمندان دوران سالمندی را با سلامت و آرامش كامل سپری كنند.


منبع:

1398/07/10
22:17:35
5.0 / 5
5132
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج