موانع ریشه كنی تب مالت

موانع ریشه كنی تب مالت

به گزارش اعصاب سنج رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از تدوین برنامه جدید كنترل بروسلوز در كشور به صورت بین بخشی اطلاع داد و اظهار داشت: این برنامه با ایجاد و تقویت هماهنگی های بین بخشی بعنوان مهمترین راهكار جهت پیشگیری و كنترل تب مالت تدوین شده و بزودی با تصویب در شورایعالی سلامت، اجرا می شود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر محمد مهدی گویا در چهارمین كنگره بین المللی و هشتمین همایش كشوری بروسلوز كه به همت مركز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به چالش های بروسلوز (تب مالت) در ایران و جایگاه آن در نظام مراقبت بهداشتی درمانی كشور، اظهار نمود: بروسلوز یا همان تب مالت یك بیماری مزمن، فریب دهنده و آزار دهنده، با عوارض بسیار شدید می باشد كه نشانه های آن هم تا مدت ها شناخته نمی گردد و همین مسئله اهمیت تشخیص و از آن مهم تر كنترل و جلوگیری از بروز آنرا نشان داده است.
وی با اشاره به چالش های كنترل بروسلوز در كشور، خاطرنشان كرد: كنترل این بیماری نیازمند همكاری و هماهنگی های گسترده بین بخشی است و در غیر اینصورت كنترل و ریشه كن كردن آن امكانپذیر نیست.

نكات كلیدی در رفع چالش های كنترل تب مالت
وی با اشاره به نكات كلیدی در رفع چالش های كنترل این بیماری، اظهار داشت: رفع چالش ها به تنهایی و توسط یك نهاد ممكن نیست. به عبارت دیگر مهمترین استراتژی كنترل بروسلوز، همانند تمامی بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان، استراتژی سلامت واحد است و به برنامه ریزی دقیق و پاسخ شبكه ای هماهنگ نیاز دارد.
وی با اشاره به بعضی از این چالش ها و با اشاره به اینكه بروسلوز تنها مشكل سیستم سلامت كشور نیست و مشكلات اقتصادی همچون وارد آوردن آسیب به صنعت كشاورزی و دامپروری را به همراه خود می آورد، عنوان كرد: مشكلات در رابطه با امحا و نابودی دام های آلوده و جبران خسارت های ناشی از آن یكی از این مشكلات است.
گویا در ارتباط با پیچیدگی عوامل موثر در كنترل بروسلوز، به اهمیت توجه به عوامل موثر در سلامت دام، عوامل موثر در سلامت انسانی و سایر عوامل موثر مانند عوامل اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و حیات وحش اشاره نمود.

استان های دارای شیوع بالای تب مالت
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به برنامه پایش بیماری بروسلوز از سال ۹۲، اظهار نمود: این پایش در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، كردستان، ایلام، كرمانشاه، همدان، مازندران و لرستان انجام شد كه باآنكه این استان ها در رتبه اول مبتلا شدن قرار دارند ولی این مسئله به معنای درگیر نبودن سایر استان ها نیست.
وی كنترل بروسلوز را نیازمند اجرای كاری یكپارچه عنوان نمود و اظهار داشت: باید با در نظر گرفتن اهداف مشخص برای استان های مختلف دستورالعمل های خاص استانی تدوین و اجرا شود.

مهمترین چالش های كنترل بروسلوز در حوزه سلامت دام
گویا در ادامه با اشاره به مهمترین چالش ها در حوزه سلامت دام جهت كنترل بیماری بروسلوز، اظهار داشت: شیوع بالای آلودگی دامی در بعضی مناطق بخصوص عشایر، احتیاج به واكسن موثر و مناسب و بهنگام، وجود دامداری های سنتی و عشایری بخصوص در نزدیكی خانه ها، عرضه و فروش فرآورده های لبنی غیر بهداشتی و خارج از نظارت، پرداخت نامناسب غرامت دامی و مقاومت دامداران در مورد معدوم سازی دام های آلوده، كشتار غیرمجاز و غیر بهداشتی دام، چالش های اقدامات كنترلی در دامپروری های سنتی و عشایری و جابجایی و گردش غیراصولی دام ها بخصوص عشایری در كشور و همینطور قاچاق از كشورهای همسایه بعضی از این چالش هاست.

موضع وزارت بهداشت در ارتباط با لبنیات سنتی
وی با تاكید بر عوارض خطرناك و باورنكردنی بروسلوز و ضرورت تهیه و مصرف لبنیات استاندارد، اظهار داشت: عرضه لبنیات غیراستاندارد و غیر پاستوریزه یكی از بزرگترین مشكلات ماست؛ لبنیات پاستوریزه باید شعار همه مردم باشد ولی وقتی ما این مسئله را می گوییم شائبه مخالفت وزارت بهداشت با لبنیات سنتی مطرح می شود؛ در صورتی كه ما مخالف لبنیات سنتی نیستیم، بلكه مخالف لبنیات غیربهداشتی و غیراستاندارد هستیم؛ چونكه مردم حق دارند از بهترین، پاك ترین و پاستوریزه ترین لبنیات استفاده كنند و اگر كسی نسبت به تولید و توزیع لبنیات اقدام می كند باید نسبت به پاك بودن تولیدات خود به مردم ضمانت داده و مسئولیت ابتلای مردم به بیماری را بپذیرد. نباید تنها به جنبه سودآوری آن توجه كند.
گویا همینطور به برخی چالش ها برای كنترل بیماری در دامپروری های سنتی و عشایری اشاره نمود و اظهار داشت: قاچاق دام از كشورهای منطقه هم جزو معضلاتی است كه باید برای ممانعت از آن برنامه داشته باشیم، چونكه نظام سلامت كشور به تنهایی از پس این مشكلات برنمی آید.
این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینكه جایگاه های سنتی نگهداری دام بسیار پرخطر است، اظهار داشت: شرایط نگهداری دام ها در دامداری های سنتی، شرایط را برای تكثیر، ماندگاری، انتقال و گسترش باكتری به انسان و دام فراهم نموده كه كنترل آن نیازمند حمایت های مالی مسئولین است.

چالش های بیماری بروسلوز در حوزه سلامت انسان
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه به مهمترین چالش های بیماری بروسلوز در حوزه سلامت انسان اشاره نمود و اظهار داشت: هزار چهره بودن یعنی تظاهرات بالینی متنوع و غیراختصاصی، هزار ریشه بودن یعنی چالش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موثر در سبك زندگی افراد، تنوع راه های انتقال در سطح جامعه و مشاغل خاص، احتیاج به كیت های تشخیصی استاندارد پیشرفته، پیچیدگی های افتراق عود بیماری، عدم تبعیت كامل بیماران برای تكمیل دوره درمان و ناكافی بودن همكاریهای بخش خصوصی در بخش آزمایشگاهی و بالینی جهت گزارش موارد مبتلا شدن و كم بودن سواد سلامت مردم در ارتباط با راه های پیشگیری بعضی از این چالش هاست.

افراد در معرض خطر تب مالت
وی با تاكید بر اینكه زندگی به روش سنتی در كنار دام ها از مهم ترین چالش ها و از عوامل افزایش ابتلاست، اظهار داشت: افراد ساكن در كنار دام ها همچون عشایر، خانم های خانه دار و كودكان و همكاران مراكز درمانی و بیمارستان ها كه در تماس با بیماران هستند جزو افراد در معرض خطر مبتلا شدن هستند.
گویا با اشاره به آمار مبتلا شدن به تب مالت در كشور، اظهار داشت: آمار مبتلا شدن از سالی ۹۰ هزار نفر در ۲۰ سال قبل به ۱۶ هزار نفر در سال ۹۷ كاهش یافته كه باآنكه آمار كم شده ولی باید با تلاش بیشتر نسبت به ریشه كنی این بیماری اقدام نماییم.
وی آموزش و ارتقای آگاهی افراد را در جلوگیری از مبتلا شدن بسیار موثر عنوان نمود و اظهار داشت: از سال ۹۵ تا كنون حدود ۷ میلیون نفر در ارتباط با راه های انتقال و روش های جلوگیری از مبتلا شدن آموزش دیده اند.
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در خاتمه با جمع بندی مهمترین چالش های پیشگیری بیماری بروسلوز، خاطرنشان كرد: توسعه دامپروری ها بدون استفاده از روش های علمی و مدرن، تداوم روش های دامپروری سنتی بعنوان مانع ریشه كنی بیماری، عادت های غذایی سنتی غیر بهداشتی، ناكافی بودن آگاهی ها در بهداشت فردی و محیطی، ایجاد آغل های بهداشتی با حمایت مالی مسؤلان و بكارگیری روش های آماده سازی غیراستاندارد لبنیات بعضی از این مشكلات و موانع است.1398/08/22
19:23:05
5.0 / 5
4402
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج